Vi glæder os over nu at tage hul på de nye strategispor, der skal løfte dansk skøjtesport på tre områder: motivering af skøjteløbere til at fortsætte i sporten, kaldet ’Et helt liv med is’; Holistisk talentudvikling; og opbygning af short track og videreførelse af long track på speed skating.

Holistisk talentudvikling

Udover at fremme de sportslige præstationer, vil vi med den holistiske talentudvikling fokusere på at udvikle ’det hele menneske’, altså både på det fysiske, mentale og sociale plan. Målet er at opnå positive ændringer i talentudviklingsarbejdet, målt på både trivsel, dual career muligheder og skader.

De seneste år har vi primært bakket op om klubbernes talentudvikling ved at tilbyde deltagelse i en National Træningsgruppe (NTG) for de skøjteløbere, der ønsker et nationalt træningstilbud. Samt med økonomisk støtte til de bedste atleter bl.a. til mental træning, sommercamps og international konkurrencedeltagelse.

Arbejdet med dette strategispor er lige begyndt med at identificere potentielle samarbejdspartnere blandt de danske klubber, der ønsker at samarbejde om den nye talentudviklings strategi.